2011 metų LARČ

2011 Mitsubishi Lancer Evolution VI 

 

18 vieta
LARAČ

 

- "Halls Winter Rally 2011" - 7 vieta klasėje, 12 bendroje įskaitoje;

- "Vilnius 2011" - techninis gedimas;

- "300 lakes Rally"  2011 - 3 vieta klasėje, 6 bendroje įskaitoje;

- "Rally Classic Druskininkai"  2011  - techninis gedimas;
 

 

Taigi, sugrįžimas prasidėjo...dar pries pora menesių, kai bežiurint į rudyjančius spyglius sportinėse padangose pasižadėjau sau, kad žūt būt reikia startuoti žiemos etape. Tikslas buvo pradžioje mašina užvesti ir surinkti viską pagal programą minimum, kad tik ji važiuotų. Po pertraukos, aišku buvo, kad technika bus neesmė, problemų galejo kelti tik formos nebuvimas ir stenogramų netikslumas, todėl visus planus, kuriuos norėjau įgyvendinti darant techniką greitesne - atidėjau kitiems startams. Svarbu buvo pasitikrinti save.

Trečiadienį, po sureguliavimo, atsirado kažkokiu bug'u ir pasikeitus orams paaiškėjo, kad negaliu daryti didesnio turbinos slėgio nei 1.2 baro. Palyginus, tai juokingai mažai, bet nenorint turėti lieso AFR mišinio, ralyje važiavau nusistates 1.1 baro slėgį. Prieš varžybas su ALS (antilag) sistema fokusu kilo, kai iš pradžių nesigavo niekaip jos aktyvuoti (iš ecu mygtuko valdymas išeidinejo ne iš tos vietos, kaip sportinio kompo manuale parodyta). Pravedus tinkamai laidus ir aktyvavus ALS - nebuvo jokio efekto. Laimei Gangas ketvirtadienį buvo Vilniuje ir užsukęs pareguliavo programą, kad ALS veiktų kažkiek. Neišbandziau, todėl varžybose pamačiau, kad nustatytos per žemos apsukos, prie kurių als sistema automatiškai išsijungia. Todel kaikuriose sankryžose, apsukom nukritus žemiau 1500, ALS sistema išsijungdavo. Ketvirtadienį vakare nuvažiavau savo eiga į Uteną ir pirmą kartą ramiai pailsėjau prieš susirašymą penktadienį.

Susirašymo metu davė organizatoriai GPS prietaisą, kuriuo tikrinamas greitis turbut buvo, o susirašant trasą aš nemėgstu lėtai važiuoti, nes tuomet stenograma labai netiksli man gaunasi. Aišku dar padėjo kiti dalyviai, kurie ypatingai lėtai susirašinėdavo trasą ir tyčia ar žiopli būdami, nepraleisdavo kitų dalyvių siauruose ruožuose. Vasarą tai tokius nustumiu nuo kelio besimaišancius, bet žiemą tekdavo vilktis paskui ilgai ir nuobodžiai.

Trasą susirašėm sklandžiai. Vienoje vietoje galvojau atsiremsiu galu į pusnį posukyje, bet išgirdus metalinį smūgį į ledo luitą supratau, kad ralyje geriau irgi nesiremti, nes liksim be buferių.

Penktadienį vakare užsidėjau sportines padangas ir nuvažiavau į kaimo keliukus aplink Utena, kad sureguliuoti slėgi su apkrova. Pirmą kartą sportiniu režimu pravažiavus, po pertraukos, atrodė, kad labai jau greitai viskas vyksta ir mašina važiuoja nesveikai Bet čia daug kam, kas po pertraukos, tokie ispūdžiai atsiranda.

Starto numeri gavau labai žema, todėl ryte ir išsimiegojom normaliai. Vienintelis pliusas buvo, nes paskiau vien minusai išlindo tokio vėlyvo starto.

Pirmas gr buvo kaip per miglą. Mašina važiavo sau, aš vairavau kitaip, stenograma skambėjo nesuprantamai. Ruožo gale dėl įsitempimo net jėgų (fizinių) pritrūko sukioti vairą.

Gelbejo tai, kad youtube dėka, senai iki ralio ruožą mintinai mokėjau.

Antri važiavimai visi sekėsi geriau. Sau įveždavau po 10-15 sek, o tiek yra jau daug.

Iki serviso ir ralio metu jokiu techninių problemų nekilo. Per peregonus labiausiai piktino žiurovai, kurie visai negerbė dalyvių ir sudarydavo kamščius su savo automobiliais. Kaikurie, reaguodami į garsinį signalą, net tyčia sustodavo ir nepraleisdavo. Bet visgi ralis, kaip ir betkoks ralis, patiko. Ruožai kaikurie skausmingi buvo pakabai ir galiniai amortikai sudirbdavo iki galo vietomis. Siauri keliai ir vėžės neleido man važiuoti taip kaip norėjau. Su evo6 aš mėgstu visad plačiai statytis ir dirbti prieš posukį, o atvažiavus vėžėm belikdavo tik stabdyti tiesiai ir įveikti posūkį su dideliu "understeeru". Beje bijojau, kad mašinos galas labai slys šonu, nes suvedimą darant nesuprato meistras mano norų ir padarė gale suvedimą 0 (norėjau pasidaryti kokį 2mm toe-in). Su tokiu setupu vasarą būtų problemų, bet ši kartą, kai ruožai buvo lėti ir su vėžėm, tai tas nesijautė.

Priekyje per klaidą pasidariau per didelį išvirtimą ratų (tas turbūt atsvėrė galo suvedimą), nes po ralio iš priekinių naujų buvusių padangų nedaug beliko spyglių vidinėje dalyje.

Taigi, rezultatu aš patenkintas, pasitikrinau savo vietą, kaikurie konkurentai per du metus nesnaudė ir pagreitėjo, todėl gal bandysiu įgyvendinti technikos patobulinimus (šis pirmas ralis surijo visą biudžetą mano ) ir pagauti juos ant žvyro ateityje  

Ačiū Konstantinui už pagalbą ralyje ir visiems, kurie palaikė ruožuose.

Tautvydas

 

Bendroje įskaitoje - 20 vieta

Lietuvos ralio čempionate - 12 vieta.

Daugiau apie ralį "Halls Winterrally 2011 "

 

 

Vilniaus ralis baigėsi anksčiau laiko... mums.

Trečio GR gale, mašinai krestelėjus smarkiau per duobę, nustojo dirbti variklis. Pagal tai kaip variklis užvestas dirba ir reaguoja į akseleratoriaus paspaudimą, įtariu, kad benzino siurblys arba atsikratė oro srauto matuoklė. 
Nuojauta buvo, kad arba ši problema, arba kita kils, nes jau prieš kelias dienas variklio apsukos keistai elgdavosi ties 5,500 aps./min. Bet išvakarėse pasikrapsčius, atrodė, kad gedimą pavyko pašalinti.

Starto dieną, ryte prieš startą, nuvažiavau su apkrova pasibandyti pakeliui iki pirmojo GR ant žvyro ir paaiškėjo, kad problema nedingo. Variklis nenorėjo suktis daugiau nei 5 tūkst aps., o norint greitėti ant žvyro, teko važiuoti butinai tik 4-5 tukst. diapozone.

Buvo mintys nevažiuoti toliau ralio po serviso, nes neaišku ar tuo metu mišinys riebėja, ar liesėja, bet kai pradėjo lyti ir atvėso, tikejausi, kad nukritusi oro temperatūra gal panaikins problemą. Visgi mechaninis gedimas progresavo visame 3 ruože, kol pabaigoje, pataikius į rimtą duobę, variklis neteko visai galios. Teko sustoti ruože, kad nepridaryti didesnės žalos varikliui. 

Šiam kartui tik tiek. Žiemą konkurentai buvo greitesni, o ant žvyro paaiškėjo, kad labai nedaug trūksta iki jų.Po pirmų dviejų greičio ruožų buvome 12. Devintą ir dvyliktą vietas skyrė nepilnos 5 sekundės.

Pirmą kartą gyvenime, nuo 2002 metu sezono, greičio ruože teko rodyti OK ženklą kitiems dalyviams. Tikiuosi greitu metu neteks vėl ... 

Rasiu problemą (siurbį teks keisti iš Wallbro, į patikimesnį Bosch), dėl patikimumo eliminuosiu pagaliau oro srauto matuoklę, lyginsim visus ratlankius, kurie sulinkti spėjo ir ruošimes Šiauliams...

 

P.S. Taigi, išsiaiškinau, kad sustojom del mirusios oro srauto matuoklės .Bet kita problema, variklio nedarbas ties 5k rpm nedingo, gaila, bet šitos problemos reikės ilgiau paieškoti (itariu camshaft velenelio padėties daviklį). Kuro pompos reikės atsiprašyti..  

Visgi gerai, kad srauto matuokė sugedo, nes trečiame GR'e pradžioje pataikiau žoleje į akmenį ir vairo traukė išlinko kaip bananas, del ko stabilizatoriaus ausis pradejo remtis į pusaši. Bučiau toliau važiaves, tai ir padangas, ir pusašį, ir variklį bučiau supjovęs...

Taigi viskas buvo kvailiau ir paprasčiau nei galvojau ...

Radau skylę turbinos oro slėgineje guminėje žarnoje.

Seka buvo tokia - iš pradžių buvo nedidelis trukimas, kuris nesimatė/nesimato tol kol nenuimi žarnos. Dieną prieš ralį niekaip nepavyko normaliu būdu pakelti turbinos slėgio (jau tada reikėjo galvoti ir bučiau radęs skylutę), bet kadangi viskas paskutinę naktį, tai kitokiais būdais priverčiau turbiną pusti 1,4 bar ir turėjaui saugu AFR tam kartui.

Tas trūkimas ir kėlė problemas virš 5k rpm. Ralio eigoje trūkimas pavirto į didelę skylę, tuomet variklis ir nustojo dirbti trečiame GR'e (pradėjo žiauriai perpylinėti kurą - nes kurą pila purkštukai, o oras iškeliauja lauk).

Kodėl po ralio idėjus kitą MAF matuoklę, variklis dirbo gerai tai neaišku (sutapimas, nes ir paskiau kartais, kai pasigauna užpylimus kuro, dirbdavo), bet ir nesigilinsiu, nes MAF nebebus.

Šiaulius ir Latvija praleisim, kad pataupyti finansus, pasiruošti pagaliau viską iki galo 300 ežerų raliui  ir pustelti pagaliau tiek, kiek patys sugebėsim, kad "nenurašyti ant automobilio"

Tautvydas

 

Suplanavom "pramankštinti raumenis" ralyje Utenai 750.

Tiek pasiruošimas klostėsi su įvairiais nuotykiais tiek ir ralis baigėsi nesėkmingai.

Vos pravažiavus pirmus du greičio ruožus, trečiajame prieš posūkį sankryžoje iš motoro parūko debesys dūmų ir teko stoti...

Kurį laiką bijodami, kad neužsidegtų, neatidarėme motoro dangčio, o atidarius prieš akis subyrėjęs variklis (gabalai ant apsaugos).

Kaip sako žargonu lenktyninkai - "stumoklis išlindo per šoną"

 

Padarius skrodimą: nuėmiau galva siekiant surasti priežastį, kad kitam varikliui nenutiktu panašiai. Radau tik pusę stumoklio, kita pusė liko Utenos žvyrkelyje, detonacijos požymių nėra. Pro bloką lindo lauk iš priekio, atvėrė 10cm dydžio skylę pro balansyrinį veleną, kurį perlenkė ir tas užstrigęs dar diržą numetė. Dėl to dar ir visi vožtuvai gavo per kepures. Kiek pavyksta įžiūrėti, švaistiklinis indėklas neužsivėles, tai gedimo priežastis yra nutrūkes švaistiklis

 

20110817-img 7298

 

Po netikėtų nuotykių ralyje "Utenai 750", kuomet subyrėjo variklis, teko mobilizuoti ir laiko ir pinigų resursus, kad kaip nors spėti pasiruošti Lietuvos ralio čempionato etapui "300 lakes rally"

Senasis po infarkto jau išimtas laukiama naujo...

 

 

... Nupirkau kitą variklį ir tik ką parsivežiau. Reikia viską permesti nuo seno (velenėliai, diržas, vandens pompos, kolikai, turbą, dežę su sankaba) ir per naktį sukrauti atgal į mašiną. Rytoj pereiti medicininę, užvesti mašiną, sukrauti amortikus atgal, nes daviau, kad pripūstų azoto, nes slėgis kritęs nevienodai, padaryti suvedimą (dešinys galinis istrižai žiuri po Utenos) ir vakarop nuvežti mašina į Kauną peržiūreti programą/mišinius su nauju varikliu (dėl kompresijos, stumoklių dydžių skirtumų etc.)...

 

Nuotykių pilnas savaitgalis prasidėjo. Viskas ko nebuvo per praėjusius kelis sezonus, sukrito mum į vieną ralį.

Ketvirtadienį pavėlavau paruošti mašiną, tai susipažinti visus gr'us teko penktadienį.

Penktadieni per tech komisija paaiškėjo, kad mūsų restriktoriaus siauriausia dalis yra 1cm per toli nuo turbinos sparnelių (taip nutiko todėl, kad seniau restriktorius darytas pagal 32mm, kai išdrožiau iki 34mm, ta siauriausia dalis nutolo nuo sparnelių). Teko skubos tvarka nuimti restriktorių ir su bulgarke modifikuoti.

Susirašyti spėjom, bet ilgiausio gr'o pabaiga užkeikta tapo ir abu kartus pripjovėm grybo, varysim ten be stenogramos.

Prieš pirmą gr'ą , jau starte, krona mirė, pakeitėm įi atsarginę. Pirmo dopo viduryje sprogo turbinos šlanga nuo trynimosi.
Antrą ir trečią gr'a varėm be turbinos (gerai, kad bent jau MAF eliminavau, tai kompas bent jau suprato kas vyksta ir nepylė perdaug benzo), todėl krutėdami pasiekėm servisą.

Iš R. Lipeikio gavau šlangą ir vėl skubos tvarka per dešimt minučių nuimti teko apsaugą ir keisti šlangą.

Visur visą dieną vos spėjam.

4 gr pramynėm jau linksmai. Prieš 5gr'a padangoje priekinėje krito slegis, tai vėl vos spėjom pasikeisti prieš startą.

5gr'a vėl varėm smagiai, bet toje vietoje, kur Jocius sustojęs buvo, prakirtau priekinę dešinę padangą į akmenį. Dopa finišavau ant ratlankio, po finšso vėl uždejom padangą, kuri be oro jau prieš tai buvo, bet bent jau nenusimontavusi.
Servise prieš salos gr padangų keisti negalima, todėl imam pompą ir daputinejam. Salos gr vėl smagiai pravarėm. 

Po finišo nuvariau į Kauną paimti naujų padangų komplekto iš Gango ir grįžau (iš kur ir rašau dar dabar) į Vilnių persimontuoti padangų ant kitų raltankių.

Paryčiais kažkada grįšiu į Zarasus ir šiandien vėl minti bandysim...

Sunkus gavosi ralis, bet pasiekėm finišą ir kai tiek iškrito pabaigoje, gavosi neblogas rezultatas.

Paskaičiavau, kad nuo antradienio iki sekmadienio miegojęs buvau 12 val

Sekmadienį nuo karščio ir išsekimo net akyse buvo aptemę kai pylėmės benzą ir reikėjo stovėti...

Todėl antrają dieną važiavom savo malonumui, kuris vos nesibaigė pirmą kartą važiuojant trumpają Stelmužę ant asfalto - kaip ir kaikurie kiti, neįvertinom vieno tramplyno ir atėjom į jį penktu bėgiu dideliu greičiu. Nežinau kiek skridom, bet tiek dar nebuvau pakilęs niekad, nusileidus trūko priekinis stiklas, apsauga užsiraitojo, galiniu amortikų aliumininės atraminio guolio lekstutes truko ir nuo smūgio velenėlio padėties daviklio vienas laidelis išsitraukė iš fiškės. Tą ruožą pabaigėm pasišaudydami visame sukių diapazone, nes kompas kibirkštį tiekdavo kaip papuola. Po finišo galvojau, kad daviklis mirė (simtomus jau pažinojau, todėl iškarto supratau kame reikalas), todėel aš prieš Playboy dopą jį atjungiau visai, kad nebūtų misfire'ų. Mitse, alkuninio padėties daviklis duoda kibirkštį, o velenėlio daviklis leidžia mašiną užvesti ir grubiai tariant sinchronizuoja degimą cilindro aukščiausiame taške. Rizika tokio atjungimo yra dviguba - viena, tai, kad užgesus ruože, tektų išlipti ir vėl pajungti daviklį norint užsivesti, antra, tai sukti variklio negalima virš 5k rpm, nes nors variklis rinktų apsukas ir daugiau, bet yra didelė tikimybė, kad kompas, vienu metu nepamatės daviklio, atsijungtų visai ir vėl tektų lipti iš mašinos, kad prijungti fiške.

Prieš sekantį Stelmužės ilgąjį ruožą buvo daugiau laiko, tai apžiūrėjus įdėmiau, pasimatė, kad vienas laidelis nepilnai įlindęs į fiškę.

Susitvarkėm viską ir po visu nuotykių pasiekėm šiaip ne taip finiša.

Tas nelemtas mūsų skrydis...

Viso ralio metu, pravažiavom normaliai tik pora ruožų, kituose arba buvo problemų arba "miegojom" važiuodami.

 

 

Rezultatas: absoliučioje įskaitoje 11 vieta.

 

LARČ įskaitoje absoliučiai 6 vieta, OPEN klasėje 3 vieta.

 

druskininkai 03

 

Ankstyvas rugsėjo 17 šeštadienis. Druskininkai bunda lengvame ruke , žadinami sportinių automobilių garso. Ralis prasideda netoli Leipalingio pirmuoju greičio ruožu Peugeot-1.

Gr1 startas. Startuojame vienuolikti, taigi ant minkšto Dzūkijos vieškelio gerai matyti greitesnių kolegų trajektorijos. Kelias pakankamai geras. Mūsų rezultatas tik vienuoliktas, nes turime seną bėdą ryte sunkiai įsivažiuojame, skaitymas vėluoja, trasą įveikiame su gera atsarga. 

 

druskininkai 02

 

Na nieko ralis dar prieš akis.

Antrasis greičio ruožas aplink Gruto parką, miško keliukai, minkštas. Pradedam normaliai, greičio ruožas daug darbingesnis už pirmą. Paskutiniame trečdalyje, pasigirsta vairuotojo šuksnis "VISKAS" . Automobilis ieško vietos šalikelėje, liudnai rodom ženklą OK savo kolegom ir tampame žiūrovais.

Finišuojam anksčiau laiko dėl nusisukusios sankabos.

Kai keičiau variklį prieš 300 lakes, mačiau, kad sankabos diskelis ilgai netemps (ne storis, bet buvo 'liuftas' iš 'dempferiu'). Tikėjausi, kad iki žiemos pertraukos tuos pora raliu išlaikys, bet pataupius, deja pritrūko tų kelių dešimčių kilometrų iki planinio pakeitimo. Prasisuko centrinė dalis, kurią suka pirminis velenas ir atsiskyrė nuo sparnelių plokštelės. Sankaba 'išgyveno' 2,5 sezono. 

P.S. visa laimė, kad nepasitvirtino spėliojimai dėl dėžes subyrejimo.

P.P.S. tapę žiūrovais pažiūrėjome kolegų darbą posūkyje, kurį buvome pasižymėję kaip D4. Įspūdingai "prazvimbė" V.Švedas, matuojant rankiniu laikrodžiu visiems veždamas virš 15 sekundžių.

druskininkai 01

 

Kaitinamės saulutėje šalia trasos...